En 1400/07/04

 

معرفی رشته علوم کامپیوتر- مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

علوم کامپیوتر پل ارتباطی دانش کامپیوتر و ریاضی است و مهمترین هدف آن دستیابی به بهترین الگوریتم های موجود در کمترین زمان و با بیشترین دقت است. فارغ التحصیلان این دوره توانایی آن را می یابند تا در حل مسایل علمی-تحقیقاتی، صنعتی، اجتماعی و اقتصادی نقش مؤثر و اساسی داشته باشند. موقعیت شغلی فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر شباهت بسیار زیادی با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار دارد. اما در مجموع نقش فارغ التحصیلان این رشته به عنوان مدیر و هماهنگ کننده بسیار مهم و قابل توجه است. شایان ذکر است که این دانشکده به دنبال تصویب این رشته در مقطع دکتری می باشد که این امر در آینده نزدیک میسر است و بدیهی است که اولویت این دانشکده در جذب دانشجو در مقطع دکتری، فارغ التحصیلان همین دانشگاه می باشد.

معرفی رشته ریاضی کاربردی – مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

هدف از ایجاد این دوره، تربیت افرادی است که بتوانند بر شاخه ای از ریاضیات کاربردی احاطه یافته، در اثر آشنایی که با روش های پیشرفته پژوهش در زمینه این گونه از ریاضیات می یابند مهارتهای علمی و عملی لازم را به گونه ای کسب نمایند که به خوبی بتوانند به تعلیم در شاخه های متناظر در دوره های کارشناسی بپردازند. هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ریاضی کاربردی در دو گرایش تحقیق در عملیات و آنالیز عددی از طریق آزمون کنکور سراسری دانشجو می پذیرد و در حال حاضر نزدیک به 60 دانشجوی دکتری در این دانشکده مشغول به تحصیل می باشند.

معرفی رشته ریاضی کاربردی گرایش آنالیز عددی – مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

آنالیز عددی قسمی از ریاضیات است که به تولید، تحلیل و اجرای الگوریتم هایی برای حل عددی مسایل ریاضیات پیوسته می پردازد. گرایش آنالیز عددی از ریاضی کاربردی کاملا بین رشته ای است و در بسیاری از رشته ها از جمله عمران، برق، فتونیک، ژئوفیزیک، زلزله،IT، GIS و.. کاربردهای فراوانی دارد. فارغ التحصیلان این دوره می توانند علاوه بر تدریس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در بسیاری از مراکز صنعتی و تحقیقاتی نظیر نفت، پتروشیمی، حمل و نقل و طراحی ابزار پیشرفته صنعتی مشغول به کار شوند.

 معرفی رشته ریاضیات مالی – مقطع کارشناسی ارشد

ریاضیات مالی در مرز مشترک دانش هایی نظیر ریاضیات، آمار، اقتصاد، علوم کامپیوتر و حتی فیزیک با سرعت فزاینده در حال پیشروی است. این رشته ارتباط نزدیکی با رشته های اقتصاد مالی دارد. دانش آموختگان این دوره می توانند در امر تجزیه و تحلیل و محاسبات مدل های مالی در موسسات مالی مانند بانک، بیمه، بازارهای بورس کالا و اوراق بهادار و موسسات مالی و اعتباری اشتغال یابند. شایان ذکر است که این دانشکده به دنبال تصویب این رشته در مقطع دکتری می باشد که این امر در آینده نزدیک میسر است و بدیهی است که اولویت این دانشکده در جذب دانشجو در مقطع دکتری، فارغ التحصیلان همین دانشگاه می باشد.

معرفی رشته مهندسی مالی – مقطع کارشناسی ارشد

مهندسی مالی یک حوزه میان رشته ای است که بر بینش محاسباتی، ریاضیات مالی، روش های عددی و شبیه سازی کامپیوتری تکیه می کند و براساس آن تصمیماتی جهت معامله، پوشش سرمایه و سرمایه گذاری می گیرد و همین طور مدیریت ریسک این تصمیمات را تسهیل می کند. فارغ التحصیلان این دوره علاوه بر موسسات مالی می توانند به عنوان کارشناس قیمت گذاری در بورس اوراق بهادار، تعیین و انتخاب پروژه های سرمایه گذاری مشغول به کار شوند.

معرفی رشته مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب وکار الکترونیکی – مقطع کارشناسی ارشد

در یک نگاه کلی می توان گفت کسب و کار الکترونیک عبارت از کاربردی کردن کلیه سیستمهای اطلاعاتی برای تقویت و کنترل فرآیندهای کسب و کار می باشد. امروزه این فرآیندها با استفاده از تکنولوژی های مبتنی بر وب توسعه می یابند. بازارکار گرایش کسب و کار الکترونیکی را می توان به سه شاخه مختلف تقسیم کرد که عبارتند از: سیستم های کسب و کار داخلی، ارتباطات و همکاری سازمانی، تجارت الکترونیک- بنگاه با بنگاه و بنگاه با مشتری. لازم به ذکر است که امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان نیز وجود دارد.

  معرفی رشته ریاضی محض گرایش آنالیز – مقطع کارشناسی ارشد

از زیر شاخه های علوم ریاضی و در این گرایش با نگاهی دقیق به تجزیه و تحلیل ساختارهای پیوسته پرداخته می شود. هدف تربیت کارشناسان ارشد برای پیشبرد مرزهای دانش ریاضی و ادامه تحصیل به منظور تأمین کادر علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است.

معرفی رشته علوم مهندسی – مقطع کارشناسی

دانشکده علوم ریاضی دانشگاه آزاد اسلامی در سه گرایش کارشناسی ریاضی مهندسی، علوم مهندسی زیست محیطی و علوم مهندسی محاسباتی بدون آزمون ورودی، دانشجو می پذیرد.

ریاضی مهندسی: این گرایش بین رشته ای با هدف فراهم آوردن فرصتی برای پرداختن به مطالعه ریاضی محض و کاربردی، آمار، فیزیک و مهندسی به وجود آمده است.

علوم مهندسی زیست محیطی: حوزه ای چند گرایشی است که نیازمند همراهی اصول فیزیکی، شیمیایی و زیست شناختی با تجزیه و تحلیل مهندسی برای حفظ محیط زیست و ترمیم آن است.

علوم مهندسی محاسباتی: این برنامه بین رشته ای اهمیت رشد محاسبات را برای حل مسایل پیچیده علمی و مسایل مهندسی مشخص می کند. طراحی این دوره بر اساس این دیدگاه انجام شده است که در صورت ترکیب مدل های ریاضی و مشاهدات تجربی با محاسبات علمی، مهندسان قادر به حل مسایلی خواهند شد که به نظر غیر قابل حل   می رسند.

معرفی رشته آمار و کاربردها – مقطع کارشناسی

علم آمار کاربرد علمي بر پایه ریاضی براي جمع آوري، تجزيه وتحليل و ارائه اطلاعات کمّی مي باشد. متخصصين آمار اغلب دانش شان در روشهاي آماري را در علوم گوناگوني مانند زيست شناسي، اقتصاد، مهندسي، پزشکي، بهداشت عمومي، روانشناسي، بازار يابي، آموزش و ورزش بکار مي گيرند. آمارگران در بخشهاي تجاري، کشاورزي و بهداشتي مشغول به کار مي شوند.