En 1397/09/23

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم افتتاحیه کنفرانس آسایهل 2018 گفت: آسیا تبدیل به خاستگاه قدرت‌های جدید شده و دور از انتظار نیست که روزی مراکز سنتی قدرت از غرب به آسیا منتقل شوند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم افتتاحیه کنفرانس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا 2018 (آسایهل) که در واحد قزوین برگزار شد، با خیرمقدم به دبیرکل، معاونان رئیس، اعضای هیأت امنا و نمایندگان دانشگاه‌های عضو آسایهل، گفت: خدا را شاکریم که توفیق داد تا در دانشگاه آزاد اسلامی میزبان شما اساتید، بزرگان علم و دانش و فرهیختگان باشیم.

وی ادامه داد: براساس تصمیم هیأت امنای انجمن آسایهل در ماه مارس 2018 که در دانشگاه سوکا ژاپن برگزار شد، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان میزبان کنفرانس دسامبر 2018 آسایهل انتخاب شد.

دکتر طهرانچی با اشاره به موضوع اصلی سخنانش درباره جابه‌جایی شگفت‌انگیز در دنیای علم براساس اسناد مطرح در دنیا، گفت: امام علی (ع) در حدیثی می‌فرمایند «علم قدرت است، هرکسی آن را دریابد قوی می‌شود و هر که آن را درنیافت بر او غلبه خواهد شد.» از این رو علم و به کارگیری آن از اهمیت بسیار بالایی مخصوصاً در دنیای امروز برخوردار است.

رئیس دوره ای انجمن آسایهل با اشاره به سندی که سال 2016 توسط بنیاد علم ایالات متحده آمریکا منتشر شد، گفت: در این سند اشاره می‌شود که اکنون دنیا با یک جابه‌جایی چشمگیر در جغرافیای علم، تحقیقات، آموزش و حتی تجارت مواجه است و قدرت‌های جدیدی در عرصه علم ورود کرده‌اند و دنیایی که در قرن گذشته به عنوان دنیای یکپارچه در صحنه علم بود، به هم ریخته و امروز دنیای چندصدایی و چندقطبی در عرصه علم به وجود آمده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر نگاهی به جغرافیای علم جهان داشته باشیم، می‌بینیم که تا 30 سال قبل فقط اروپا و آمریکای شمالی در عرصه علمی روشن بودند، اما اکنون آسیا هم در جغرافیای علمی می‌درخشد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه آسیای غربی با محوریت جمهوری اسلامی ایران و آسیای شرقی با مجموعه کشورها، فعالیت‌های درخشانی در عرصه علم داشته است، گفت: 60 سال پیش که آسایهل بنیانگذاری شد، مجموعه کشورهای دسته دوم در حوزه علم، عضو آن بودند، اما امروز اعضای آن می‌توانند از سرآمدان علم روز باشند.

رئیس دوره ای انجمن آسایهل با بیان اینکه جابه‌جایی شگفت‌انگیز در دنیای علم، دنیای سیاست را هم متحول کرده، اظهار داشت: در گزارشی که تحت عنوان «طوفان پیش رو» در ایالات متحده آمریکا منتشر شد، به این جابه‌جایی علمی اشاره شده و در این گزارش نقل کرده‌اند که این جابه‌جایی تأثیر زیادی بر دوره ریاست‌جمهوری اوباما داشته و تغییرات جغرافیای علم نقش تعیین‌کننده‌ای در سیاست پیدا کرده است. در این سند نقل می‌شود که این تغییرات به واسطه تحولاتی بود که در علم آسیا در حال رقم خوردن است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: سند دیگری در بریتانیا منتشر شده و به صورت مشخص نقل می‌کند که این تغییرات به سمت تشکیل دانشگاه‌هایی با کلاس جهانی در دیگر کشورها پیش می‌رود. در همین سند که در سال 2010 منتشر شد، این حرکت را یک تهدید قلمداد می‌کند. حال سؤال اینجاست که چرا اگر سایر کشورها قرار است کار علمی کنند، این موضوع تهدید تلقی می‌شود؟ به نظر می‌رسد جهان ما قدری با توسعه همه‌جانبه کشورها که روزی شعار آن بود، فاصله گرفته و این پیشرفت برای عده‌ای تهدید به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: در این گزارش آمده که تغییرات در حوزه علم جدی است و این تحولات ظرفیت‌های بزرگی در اقتصاد دانش بنیان کشورها ایجاد کرده و اقتصاد دانش بنیان نقش مؤثری در رهبری جهان دارد و در این حوزه، توسعه آموزش عالی و منابع انسانی اهمیت بالایی دارد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه کشورهایی که در قرن گذشته داعیه رهبری جهان را داشتند، اکنون پیشرفت دیگر کشورها را تهدیدی برای خود می‌دانند، گفت: اکنون نه تنها آموزش عالی، بلکه تحقیقات نیز در کشورهای آسیایی رنگ و بوی دیگری گرفته، به طوری که اگر به جمعیت آموزش عالی نگاه کنیم، طی یک دهه جمعیت با رشد 5 درصدی مواجه بود و در سال 2009 جمعیت آموزش عالی جهان به 170 میلیون نفر رسید که کشورهای چین، هند، آمریکا، برزیل و جمهوری اسلامی ایران رتبه‌های اول تا پنجم جمعیت دانشجویی جهان را دارا بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: پس از این پنج کشور، اندونزی، روسیه، ترکیه، ونزوئلا، بنگلادش و پاکستان قرار دارد که نشان می‌دهد جمعیت آموزش عالی نیز در آسیا نقش جدی پیدا کرده است. کشورهای آسیایی که تحولات جدی در حوزه علم رقم زده‌اند تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی در جهان خواهند بود.

رئیس دوره ای انجمن آسایهل با بیان اینکه در آسیا هنوز با مشکل بازارهدف برای علم روبه‌رو هستیم، گفت: ایران در حوزه علوم مهندسی که مقدمه تحول بزرگی است، مقام دوم جهان را داراست و براساس گزارش شاخص جهانی نوآوری «Global Innovation Index»، ایران جزو کشورهای شاخص جهان در حوزه علم است که باید قدر آن را بدانیم، چرا که در غیر این صورت مهاجرت نیروی انسانی رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود، تصریح کرد: ایران در حوزه تحقیقات در دهه قبل با شتاب 20 درصدی پیشگام رشد تولیدات علمی بوده و در کنار ایران، کره جنوبی، هند و چین قرار داشتند که این موضوع نشان می‌دهد کشورهای آسیایی قدم جدی در تحقیقات علمی برداشته‌اند.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در پیشرفت علم و افزایش تولیدات علمی خود با ناملایماتی مواجه بوده، خاطرنشان کرد: مقاله‌ای در سال 2005 در مجله نیچر منتشر شد که ایران را کشوری کهن با سابقه علمی معرفی کرد که در حال حرکت به سوی مرجعیت علمی است و علت این حرکت را فراخوان همه‌جانبه رهبری انقلاب از جامعه دانشگاهی ایران توصیف می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: نکته قابل تأسف اینجاست که این مقاله پیشنهاد می‌دهد که حرکت ایران به سوی مرجعیت علمی را با اعمال تحریم‌ها متوقف کنند.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه امروزه شرکت‌ها در کنار دانشگاه‌ها وارد عرصه علم شده‌اند، گفت: از میان 5 هزار و 147 انستیتو، دانشگاه و مؤسساتی که در سایماگو بیش از 100 مقاله علمی ارائه کرده‌اند، 174 شرکت و مؤسسه مربوط به بخش خصوصی است، به این معنی که بخش خصوصی که در گذشته بهره‌بردار علم بوده، اکنون در علوم بنیادی نیز شروع به تحقیق کرده، به گونه‌ای که شرکت گوگل جایگاه پنجم جهانی را در تحقیقات از آن خود کرده که این یک جابه‌جایی شگفت‌انگیز است.

وی با بیان اینکه این جابه‌جایی شگفت‌انگیز در کشورهایی مانند آمریکا اتفاق افتاده است، گفت: جابه‌جایی اول یک فرصت بود و جابه‌جایی دوم که شرکت‌ها، علم را به عنوان کالای تملک‌پذیر و نه کالای عمومی می‌بینند، نگاه ویژه‌ای را می‌طلبد. تا دیروز دولت‌ها دانشگاه را حمایت می‌کردند و دانشگاه علم تولید می‌کرد. به این ترتیب با چرخه دولت، دانشگاه و فناوری مواجه بودیم، اما امروز این مدل تغییر کرده و دانشگاه‌ها دیگر تنها کنشگران عرصه تولید علم نیستند، همانطور که دولت‌ها هم دیگر تنها تأمین‌کنندگان منابع دانشگاه محسوب نمی‌شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: امروز دانشگاه‌های اجتماعی و دانشگاه‌های خصوصی در عرصه علم و فناوری به وجود آمده‌اند. پس باید به این موضوع دقت داشته باشیم که دنیای علم در حال گذار به مفاهیم جدید است و جابه‌جایی‌های شگفت‌انگیز مثبت و منفی در حال رخ دادن است که باید بیش از گذشته به آن توجه داشته باشیم.

رئیس دوره ای انجمن آسایهل با اشاره به تحولات پیش‌آمده در آموزش عالی جهانی و رشد 5 درصدی جمعیت آن، تأکید کرد: دانشگاه‌های خصوصی و غیردولتی نقش تعیین‎کننده‌ای در توسعه کشورها برعهده دارند، چرا که بسیاری از دولت‌ها به تنهایی توان بر دوش کشیدن بار آموزش عالی را ندارند. از اواخر قرن گذشته تحول بزرگی در مفهوم و جایگاه قدرت رخ داده است. از سویی قدرت نرم تأثیر روزافزونی نسبت به قدرت سخت یافته و محور قدرت نرم تولید علم و فناوری شده است. از سوی دیگر آسیا تبدیل به خاستگاه قدرت‌های جدید شده و دور از انتظار نیست که روزی مراکز سنتی قدرت از غرب به آسیا منتقل شوند.

دکتر طهرانچی اظهار امیدواری کرد: مقالات و راهکارهایی که در این کنفرانس ارائه می‌شود به لحاظ کاربردی، راهگشای توسعه بیش از پیش آسیا در زمینه‌های علمی، فنی، تکنولوژی و اقتصادی باشد.

وی خاطرنشان کرد: معتقدم هرچه روابط بین اعضای انجمن قوی‌تر و هر اندازه اعضا در زمینه انجام پروژه‌ها، تحقیقات مشترک و تبادلات علمی و دانشگاهی ارتباط بیشتری داشته باشند، راه نیل به توسعه همه‌جانبه هموارتر شده و مسیر آن سریع‌تر طی خواهد شد.

وی در پایان گفت: حضور رؤسا و نمایندگان دانشگاه‌های معتبر در این اجلاس، فرصت مضاعفی را برای مذاکره و قرارهای همکاری‌های آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌های مهم ایران به ویژه اعضای مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی که در این اجلاس حضور دارند، فراهم می‌سازد.

انتهای پیام /

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از ارائه 35 مقاله، دو گزارش کشوری و 6 سخنرانی (با محوریت شرایط آموزش عالی در جهان امروز) در کنفرانس آسایهل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر کمیته علمی کنفرانس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا 2018 (آسایهل) در مراسم افتتاحیه این کنفرانس ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به شرکت کنندگان، گفت: مایه خشنودی است که توفیق این را داریم که اجلاس سال 2018 آسایهل را با عنوان «نقش دانشگاه های خصوصی در توسعه آموزش عالی» در واحد قزوین برگزار می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مطالب و مباحثی که توسط فرهیختگان حاضر در این کنفرانس مطرح خواهد شد، در توسعه آموزش عالی در سطح کشورهای عضو و رسیدن به مقاصد انجمن تأثیرگذار خواهد بود. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از اعضای انجمن، همواره در تلاش بوده تا در پیشبرد اهداف تعیین شده انجمن حداکثر تلاش خود را به کار بندد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تعداد مقالات و گزارش های ارسال شده به کمیته علمی کنفرانس آسایهل 2018، گفت: 71 مقاله و 4 گزارش کشوری به کمیته علمی کنفرانس ارسال شد که پس از بررسی در این کمیته، 35 مقاله و 2 گزارش کشوری جهت ارائه در کنفرانس مورد تأیید قرار گرفت.

دکتر رنجبر ادامه داد: همچنین در طول برگزاری کنفرانس 6 سخنرانی با محوریت «شرایط آموزش عالی در جهان امروز» توسط فرهیختگانی از کشورهای ژاپن، مالزی، تایلند، انگلستان و جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد.

دبیر کمیته علمی کنفرانس آسایهل 2018 با بیان اینکه سی و سومین کنفرانس عمومی و انتخابات رئیس، معاونان و اعضای هیات امنای انجمن نیز در این نشست برگزار خواهد شد، گفت: در این کنفرانس که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار می شود، مباحثی کلیدی در آموزش عالی شامل روش های آموزشی، توسعه و برنامه ریزی درسی به عنوان مفاهیم کلیدی در نظام آموزش عالی در چهار نشست موازی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ ترین دانشگاه خصوصی جهان است، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در فناوری های نوین مانند هوش مصنوعی، رباتیک، پهباد و خودروهای برقی دستاوردهای قابل توجهی در پیشرفت علمی کشور داشته است.

دکتر رنجبر در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نقش دانشگاه های خصوصی در توسعه کشورها مسلماً تجربیات این دانشگاه و مباحثی که در این نشست مطرح می شود، برای دانشگاه های عضو انجمن مفید خواهد بود.

انتهای پیام /

پیام رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به کنفرانس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا 2018 (آسایهل) توسط مدیرکل امور بین الملل دانشگاه قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در مراسم افتتاحیه کنفرانس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا 2018 (آسایهل)، پیام دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی توسط علیرضا شیخ عطار مدیرکل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد.

در متن پیام دکتر ولایتی آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام حضور رئیس، معاونین رئیس، اعضای محترم هیأت امنا، دبیرکل محترم، نمایندگان محترم دانشگاه های عضو آسایهل و تمامی میهمانان گرامی ،خانم ها و آقایان.

با عرض خیرمقدم به تمامی اندیشمندانی که در این جمع علمی– دانشگاهی حضور دارند. شرکت شما اساتید فرهیخته فرصت ارزشمندی است که بیشتر بتوان درخصوص نقش دانشگاه‌ها و دانشگاهیان در توسعه و پیشرفت جوامع، بخصوص جوامع آسیایی تبادل نظر نموده و به ویژه همکاری میان دانشگاه های عضو انجمن را ارتقا بخشید.

آسیا به عنوان قاره کهن، در حال تبدیل شدن به یک قدرت جدید در سطح جهان است هر چند در این راه با موانع و دشمنانی نیز رو به روست که پیشرفت های کشورهای آسیایی در حوزه های مختلف علمی را به عنوان تهدیدی برای سیطره قدرت خود می دانند چرا که آنها رهبری خود بر جهان را مبتنی بر اقتدار در تمامی زمینه ها از جمله نظامی، اقتصادی و سیاسی و به ویژه علمی می بینند، چرا که پایه همه قدرتها علم است. بنابراین با پیشرفت علمی مستقل کشورها اقتدار انحصاری هر قدرتی به خطر می افتد پس آنان که به دنبال انحصار قدرت جهانی هستند با رشد علمی مستقل کشورهای دیگر به مقابله برمی خیزند.

امروزه قدرت نرم، جایگاه ویژه‌ای نسبت به قدرت سخت یافته است که محور اصلی آن هم تولید علم و فناوری است و این یکی از دلایل مهم نگرانی سلطه‌طلبان است.

گسترش روابط علمی و انجام پروژه های مشترک کاربردی راه پیشرفت سریع کشورهایی است که می خواهند قدرت نوظهور شوند پس باید به سوی این نوع همکاری ها با جدیت پیش رفت، هرچند در برخی نقاط جهان این امر مخالفانی هم داشته باشد.

شرایط پر ابهام بین‌المللی، درهم‌ریختگی وضعیت اقتصاد جهان و قرار گرفتن صحنه بین‌الملل در دوره انتقال اقتضا می کند که کشورهای آسیایی ارتباط بیشتری با هم داشته باشند و این امر تنها برعهده سیاستمداران کشورها نیست، بلکه در این میان دانشگاه ها، مراکز علمی، دانشگاهیان، اندیشمندان و فرهیختگان جایگاه ویژه ای دارند.

درخصوص پیشرفت های علمی، ما در ایران تجربیات خوبی داریم و به طور نمونه توانسته‌ایم تعداد دانشجویان را که در قبل از انقلاب حدود 170 هزار نفر بود به حدود 4 میلیون نفر بعد از انقلاب برسانیم، ایران هم‌اکنون در زمینه های مختلف از جایگاه مناسبی در سطح منطقه و جهان برخوردار است و به طور مثال در بخش نانو، جزو 10 کشور برتر جهان، ژنتیک اول منطقه و 16 جهان، هوافضا اول منطقه و 15 جهان و دیگر زمینه ها هستیم که آماده ایم این تجربیات را در اختیار دانشگاه های دیگر نیز قرار دهیم.

میهمانان گرامی، فرهیختگان ارجمند

باید بر این‌نکته تأکید کنم علم متعلق به تمام بشریت است و کسی حق ندارد آن را تنها برای خود و در انحصار دانسته و یا دیگران را با اعمال تحریم های مختلف از دست یابی به آن محروم نماید. هرچند که این تحریم ها در مقابل اراده ملت ها بی‌‌تأثیر است و به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران که در تمام سال های پس از پیروزی مورد تحریم های مختلف آمریکا قرار گرفته بنا به گزارش های مراجع بین ‌لمللی در سال 2016 به جایگاه 16 علمی جهان و اول خاورمیانه دست یافته است در حالی که در سال 1996 رتبه 53 علمی در جهان را داشت.

مجدداً اعلام می کنم ما آماده همکاری با دانشگاه هایی که در منطقه علاقه‌مند به همکاری باشند، هستیم و به گرمی دست آنها را می‌فشاریم و اگر بخواهیم قاره آسیا که مهد تمدن بشری است، مجدداً در عصر جدید به قاره ای تمدن ساز تبدیل شود، راهی جز همکاری های مشترک در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه های علمی و فناوری نخواهیم داشت.

امیدوارم این اجلاس به اهداف خود در جهت توسعه همه‌جانبه و پیشرفت آسیا دست یابد.

والسلام علیکم و رحمت الله

علی اکبر ولایتی

97/9/20

انتهای پیام /

جلسه هیات امنای اتحادیه بین‌المللی موسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا (آسایهل) به ریاست دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه هیات امنای اتحادیه بین‌المللی موسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا (آسایهل) دوشنبه شب ١٩ آذر به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دوره‌ای آسایهل و با حضور پرفسور نینات اولان وراووث دبیرکل آسایهل و اعضای هیات امنای این اتحادیه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این جلسه با خیرمقدم به حاضران و شرکت‌کنندگان در کنفرانس آسایهل ۲۰۱۸، گفت: حضور شما را در ایران عزیز، سرزمین با تمدن کهن و شهر قزوین که یکی از پایتخت‌های ایران بزرگ بوده، خیرمقدم و خوش‌آمد می‌گویم و امیدوارم دانشگاه آزاد اسلامی بتواند میزبان خوبی برای شما باشد.

رئیس دوره‌ای آسایهل ادامه داد: امیدوارم همانگونه که آسایهل توانسته یک پیوند بین فکر، تمدن و نخبگان کشورها برقرار کند، این نشست نیز بتواند آغازگر فعالیت‌های بی شمار برای دانشگاه‌ها باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: هر چه می‌گذرد نیازمند تعامل و درک بیشتر از یکدیگر هستیم و این نقشی است که دانشگاه می‌تواند داشته باشد. امیدوارم آسایهل در این زمان نقش مؤثرتری در نزدیک کردن کشورها داشته باشد.

دکتر طهرانچی با قدردانی از حضور اعضای آسایهل در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: واحد قزوین یکی از ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی است و امیدوارم نشست گرمی به میزبانی این واحد دانشگاهی داشته باشیم.

در ادامه این نشست بررسی طرح پیشنهادی کمیته پذیرش آسایهل که ریاست آن بر عهده علیرضا شیخ عطار مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر کمیته بین‌المللی کنفرانس آسایهل 2018 است، مطرح شد و پس از بررسی این طرح، فرآیند جذب اعضای جدید در آسایهل به تصویب رسید.

اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا با نام اختصاری «آسایهل» از سال ۱۹۵۶ میلادی و با هدف توسعه آموزش عالی و افزایش کیفیت آموزشی در منطقه جنوب شرق آسیا فعالیت خود را آغاز کرده و در اجلاس سال 1395 ریاست دوره‌ای این اتحادیه به دانشگاه آزاد اسلامی رسید.

کنفرانس آسایهل 2018 از 20 تا 22 آذرماه با عنوان «نقش دانشگاه‌های خصوصی در گسترش و ارتقای آموزش عالی» به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار می‌شود.

همچنین کمیته انتخاب اعضای هیات امنای جدید عصر امروز به ریاست علیرضا شیخ عطار دبیر کمیته بین‌المللی کنفرانس آسایهل 2018 برگزار می شود.

انتهای پیام/

دکتر سالار آملی، دانشگاه آزاد اسلامی را بزرگ‌ترین و باکیفیت‌ترین دانشگاه خصوصی کشور برشمرد و گفت: در تعامل با دانشگاه های خصوصی باید به بین المللی سازی توجه کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری در امور بین الملل در نشست سالانه کنفرانس اتحادیه بین‌المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب‌ شرق آسیا 2018 (آسایهل)، گفت: در حدود 30 تا 30 سال پیش در بحث توسعه پایدار، اولین موضوع موردنظر علم و فناوری بود. در آن مقطع شاید به نظر می رسید توسعه علم و فناوری، موضوعی بی اهمیت است، اما بعد از 35 سال اهمیت آن آشکار شده و می دانیم که مسیر مستقیم و درستی را انتخاب کرده ایم.

وی ادامه داد: ایران 82 میلیون نفر جمعیت دارد و نرخ رشد جمعیت 1.32 درصد است. وزارت علوم درخصوص منابع انسانی و جایگاه دانشگاه، تلاش ویژه و موفقی داشته، به طوری که در حال حاضر حدود چهار میلیون و 220 هزار دانشجو در دو بخش دانشگاه های دولتی و خصوصی مشغول تحصیل هستند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تصریح کرد: در خصوص تحصیلات تکمیلی، سه وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری (به عنوان بزرگترین وزارتخانه)، آموزش و پرورش (که تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را تحت پوشش دارد) و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (که مطالعات پزشکی را پوشش می دهد) با یکدیگر همکاری دارند.

دکتر سالار آملی خاطرنشان کرد: سیاست عمده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چهار حوزه را پوشش می دهد. اول اینکه علم و فناوری را به متن جامعه بیاوریم تا بتواند حل مشکلات فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی را پوشش دهد. دوم آنکه ارتقا و توسعه دوره های علمی، فنی و آموزشی را مد نظر قرار دهیم، سوم بین المللی سازی تحصیلات عالیه و چهارم ارتقای نقش دانشگاه های خصوصی است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ادامه تأکید کرد: دانشگاه های خصوصی مختلفی در سراسر کشور وجود دارند ولی باید اذعان کرد یکی از برترین و باکیفیت‌ترین دانشگاه ها، دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر سالار آملی با بیان اینکه دانشگاه ها، کمک شایانی به توسعه تحصیلات عالیه در کشور می کنند، گفت: دانشگاه های خصوصی مطابق مقررات و مصوبات مجلس و بر اساس مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عمل می کنند.

رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی خاطرنشان کرد: درخصوص کیفیت دانشگاه ها باید اعلام کنم که ایران در منطقه، جایگاه اول را دارد. در بخش نشر و انتشار آثار علمی نیز در میان کشورهای اسلامی، رتبه نخست را دارا هستیم. درباره نرخ رشد هم در سطح جهانی نیز از جایگاه خیلی خوبی برخوردار هستیم.

دکتر سالار آملی در پایان گفت: اگر وزارت علوم بخواهد در تعامل با دانشگاه های خصوصی عمل کند، حتماً باید به پدیده بین المللی سازی توجه شود. از طریق بین المللی سازی است که بخش خصوصی قابلیت ارتقای تحصیلات عالیه را دارد، چرا که آنها قابلیت انعطاف دارند و شاید محدود به مقررات دست و پاگیر نباشند و می توانند توسعه دهنده باشند. مبادله دانش و تجربه، در توسعه و ارتقای کیفیت اهمیت دارد.

انتهای پیام/

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در بیش از نود رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۸ ثبت نام می‌ نماید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با دارا بودن امکانات بینظیر آموزشی و آزمایشگاهی ، رفاهی در بیش از نود رشته در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام می نماید

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان دارای مهندسي كامپيوتر- نرم افزار، مهندسي كامپيوتر هوش مصنوعي، مهندسی فناوری اطلاعات شبکه های کامپیوتری، مهندسی فناوری اطلاعات تجارت الکترونیک، مهندسی کامپیوتر- شبکه های کامپیوتری، مهندسي کامپيوتر - هوش مصنوعي و رباتيکز، مهندسی برق- قدرت، مهندسی برق کنترل، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی برق سیستمهای الکترونیک دیجیتال،مهندسی برق مدارهای مجتمع الکترونیک، مهندسی برق افرازه های میکرو و نانوالکتریک، مهندسی برق مدارهای مجتمع الکترونیک، مهندسي برق- الكترونيك قدرت وماشینهای الکتریکی ، مهندسي مكانيك طراحی کاربردی، مهندسی مکانیک تبدیل انرژی، مهندسی مكاترونيك اتوماتیک و کنترل تولید، مهندسی مكاترونيك طراحی رباتها ، مهندسی مكاترونيك ارتباط جنبی انسان ، ماشین،کامپیوتر، مهندسي عمران مهندسی آب وسازه های هیدرولیکی، مهندسي عمران مهندسی و مدیریت منابع آب، مهندسی معدن استخراج، مهندسی نفت اکتشافات، مهندسي هسته اي- مهندسي پرتوپزشکي، مهندسی صنایع مهندسی صنایع، مهندسی صنایع بهینه سازی سیستمها، مهندسي مالي، مهندسي معماري، تکنولوژی معماری، فناوری معماری معماری بیونیک، فناوری معماری معماری دیجیتال ، معماری داخلی، حقوق جزا و جرم شناسي ، فقه و حقوق خصوصی، شناخت اندیشه های حضرت امام ( ره )، فقه ومباني حقوق اسلامي ، عرفان اسلامي ، مدیریت اجرایی، مدیریت تکنولوژی استراتژی های توسعه صنعتی، مدیریت فناوری اطلاعات مدیریت منابع اطلاعاتی، مديريت فناوري اطلاعات- كسب وكار الكترونيكي،مدیریت بازرگانی تجارت الکترونیکی، مدیریت بازرگانی مدیریت مالی، مدیریت صنعتی تحقیق درعملیات، مديريت صنعتي توليدو عمليات، علوم اقتصادی، حسابداری ، مدیریت مالی ، روانشناسي باليني ، روانشناسی ورزشی، آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، ریاضی کاربردی تحقیق درعملیات، رياضي كاربردي آناليز عددي، رياضي كاربردي- ریاضی فیزیک، رياضي محض- آناليز، رياضي رياضيات مالي، آموزش ریاضی، علوم كامپيوتر، شیمی - شيمي تجزيه، شیمی - شيمي فيزيك، شیمی - شيمي آلي، شیمی شیمی و فناوری اسانس، نانو فیزیک، علوم و فناوری نانو نانو، فتونیک، زمين شناسي- زمین شناسی اقتصادي، زمين شناسي-پترولوژي، زمين شناسي زيست محيطي، زمين شناسي تكتونيك، زیست شناسی ميكروبيولوژي، زیست شناسی سلولی مولکولی، زیست شناسی علوم جانوری، زیست شناسی بیوشیمی، زيست فناوري دريا، زيست شناسي دريا- آلودگي دريا، زيست شناسي دريا - جانوران دريا، مهندسی كشاورزي زراعت، مهندسی کشاورزی آگرواکولوژی، مهندسی كشاورزي بيوتكنولوژي کشاورزی، مهندسی كشاورزي- هواشناسي كشاورزي، علوم و مهندسی صنایع غذایی فناوری موادغذایی، علوم و مهندسی صنایع غذایی صنایع غذایی، علوم و مهندسی صنایع غذایی علوم مواد غذایی، علوم و مهندسی صنایع غذایی زیست فناوری موادغذایی، مهندسی محیط زیست آلودگی های محیط زیست، مهندسی محیط زیست ارزیابی و آمایش سرزمین، مهندسی محيط زيست- زيستگاهها و تنوع زيستي، مهندسی منابع طبيعي- تكثيروپرورش آبزيان، مهندسی منابع طبيعي- فرآوري محصولات شيلاتي، مهندسي منابع طبيعي - بوم شناسي آبزيان شيلاتي، مهندسی منابع طبیعی - جنگلداري بيشه هاي زراعي، مهندسي منابع طبيعي- جنگل شناسي و اكولوژي جنگل، مهندسي منابع طبيعي- مهندسی جنگل، مهندسی منابع طبيعي- جنگلداري در مقطع کارشناسی ارشد با آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مجهز است.

ثبت نام برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۸ دانشگاهها و موسسات عالی کشور از روز جمعه ۱۶ آذر آغاز شده تا روز یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷ ادامه خواهد داشت.

متقاضصیان ثبت نام می توانند به آدرس اینترنتی به نشانیsanjesh.org مراجعه نموده و فرایند ثبت نام را انجام دهند. زمان برگزاری آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۸ پنج شنبه پنجم و جمعه ۶ اردیبهشت برگزار خواهد بود

علاقمندان به اطلاعات بیشتر می توانند به سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان به آدرس www.liau.ac.ir مراجعه نمایند.

لیست رشته ها

دفترچه راهنما شرکت در آزمون

image_2018_12_11-8_39_32_477_rcg.jpgimage_2018_12_11-8_39_30_83_1Jz.jpgimage_2018_12_11-8_39_30_61_Tnd.jpgimage_2018_12_11-8_39_34_174_2qi.jpg