En 1397/02/02

جلسه هم اندیشی رییس محترم دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده های مختلف دانشگاه ساعت ۱۲ الی ۱۳ در سالن شهید آوینی به شرح زیر برگزار می گردد:

دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی 97/2/2

دانشکده علوم پایه،ریاضی و پرستاری 97/2/11. 

دانشکده فنی و مهندسی 97/2/17

دانشکده علوم انسانی 97/2/19

به نام خدا
((شعبان ماه من است))
حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم)
اینجانب حلول ماه مبارک شعبان و میلاد پربرکت سه اختر آسمان ولایت، سید و سالار آزادگان جهان حضرت امام حسین (ع) ، حضرت ابوالفضل العباس قمر بنی هاشم (ع) و امام چهارم شیعیان جهان، حضرت سجاد زین العابدین (ع) را به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان و سیاهکل تبریک عرض می نمایم.
این ایام پربرکت که با نام روزهای پاسدار و جانباز مزین است را نیز به پاسداران و جانبازان انقلاب اسلامی که بی شک آرامش و امنیت این کشور عزیز مرهون جانبازی و جانفشانیشان می باشد، تبریک می گویم.
با توجه به برکات این ماه مبارک،‌ تمامی اساتید، کارکنان و دانشجویان عزیز را دعوت به استفاده از فیوض معنوی این ماه مبارک می نمایم.
دکتر سیروس بیدریغ
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و سیاهکل

636290614377155313.jpg

مدیر کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری مراسم تجلیل از نخبگان علمی شاهد و ایثارگر در آموزش عالی کشور خبر داد.
دکتر نصیرزاده در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه با شروع سال جدید، برنامه‌ریزی های لازم برای توانبخشی در حوزه های مختلف در اداره کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده، گفت: ازجمله برنامه های ویژه در اوایل اردیبهشت سال جاری، برگزاری مراسم تجلیل از نخبگان علمی شاهد و ایثارگر در آموزش عالی کشور است.

نصیرزاده با بیان اینکه این نخبگان از آموزش عالی کشور از جمله وزارت علوم، بهداشت، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب می شوند، اظهار داشت: خوشبختانه بیشترین افراد نخبه دانشگاهی در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حوزه آموزشی جامعه ایثارگری توانسته در بخش های علمی ترازهای خوبی پیدا کرده و در جمع نخبگان کشوری حائز توجه و رتبه علمی شود.

مدیر کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم روز جانباز در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این مراسم در اوایل اردیبهشت ماه با حضور رئیس هیات موسس و هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تجلیل از جانبازان و پاسداران در دانشگاه برگزار خواهد شد.

نصیرزاده افزود: برگزاری مراسم بزرگداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر و نشست مدیران، روسای ادارات و کارشناسان مسئول شاهد و ایثارگر واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری از دیگر برنامه های اداره کل امور شاهد و ایثارگران خواهد بود.

مدیر کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تمام تلاش ما در سال جدید این است که در حوزه آموزش، اساتید و کارکنان برنامه های لازم برای ایثارگران را تقویت کنیم تا بتوانیم ادای تکلیف خود به جامعه ایثارگری را انجام دهیم. همچنین خدمات لازم بر اساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و دیگر قوانین موجود به جامعه هدف که در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت هستند، ارائه خواهد شد.

دکتر نصیرزاده با بیان اینکه اداره کل امور شاهد و ایثارگران از توان بسیار بالا و اجرای ماموریت های ویژه و کیفیت‌بخشی به ارائه خدمات آموزشی و خدمات به اساتید و کارکنان و دانشجویان شاهد و ایثارگر برخوردار است، از تمامی واحدهای دانشگاه های آزاد اسلامی خواست در جهت خدمت‌رسانی مناسب به خانواده ایثارگران، اجرای برنامه های فرهنگی، گسترش توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، توجه به یادمان های شهدا، تقویت ساختار پاسخگویی و... را در رأس امور خود قرار دهند تا دانشگاه آزاد اسلامی بتواند در سال 97 در جمع آموزش عالی کشور بدرخشد و نمونه‌ای از اجرای صحیح برنامه های ایثارگری باشد.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه همه بدانند که سیستم شایسته‌سالاری را در دانشگاه آزاد لحاظ خواهم کرد گفت: اجازه نمی‌دهم هیچ‌کسی با حزب و گروه‌بازی، پارتی‌بازی، فامیل‌بازی، تملق و چاپلوسی در دانشگاه آزاد اسلامی به پست و مقام برسد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه جلسات خود با معاونان و مدیران کل دانشگاه آزاد اسلامی به منظور بررسی برنامه های عملیاتی سال 97 با حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران کل این معاونت دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر فرهاد رهبر در این جلسه با تبریک فرا رسیدن اعیاد شعبانیه، گفت: باید در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی شاخص‌هایی در بخش فرهنگی به منظور رتبه‌بندی واحدها تعریف شود تا براساس آن واحدهای برتر شناسایی و مورد تشویق قرار گیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر به کارگیری افراد کاردان و متعهد در حوزه فرهنگی، گفت: افرادی که توانایی و آمادگی انجام امور فرهنگی را دارند، شناسایی شده و در حوزه فرهنگی و دانشجویی به کار گرفته شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه‌های پژوهش و فناوری و آموزش و تحصیلات تکمیلی فعالیت‌های مثبت و مفیدی انجام شده، گفت: در حوزه‌ فرهنگی هنوز خلأهایی وجود دارد که وظایف مسئولان را سنگین‌تر می‌کند.

دکتر فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: نباید به دنبال گزارش دادن باشیم، بلکه باید کارهایی انجام دهیم که اثربخشی بیشتری داشته باشد. دانشگاه آزاد اسلامی شبکه بسیار بزرگی است که باید به جهت امور فرهنگی، هرمی ساخته شود تا زمانی که کاری در رأس آن انجام می‌شود، در بدنه هم ملموس و تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه نباید از ایجاد شبکه فارغ‌التحصیلان غافل شد و باید در راستای اهداف دانشگاه آزاد از آنها استفاده کرد، به معاون فرهنگی و دانشجویی و مدیران کل این حوزه توصیه کرد در امور فرهنگی با سازمان سما هماهنگی داشته باشند تا امور برنامه‌ریزی‌ شده معاونت فرهنگی و دانشجویی با امور فرهنگی سازمان سما هماهنگ باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر لزوم تشکیل «شورای فرهنگی راهبردی» گفت: با تشکیل این شورا و تعریف شرح وظایف آن، امور فرهنگی دانشگاه بهتر و سهل‌تر دنبال خواهد شد.

دکتر فرهاد رهبر با بیان اینکه شما باید هنر استفاده از شبکه‌های ایجاد شده را داشته باشید، تاکید کرد: شبکه‌هایی در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده که توسط دیگران هدایت و فرماندهی می‌شود. طبق فرمایش مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی باید اهداف و منافع ملی نظام را دنبال کند. ما باید بتوانیم مطابق با اهداف و نظریه‌های معظم له گام برداریم و در کشور آسیب‌های اجتماعی را شناسایی و در رفع آنها اقدام کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید در خدمت نظام و اهداف مقدس جمهوری اسلامی باشد، خطاب به معاون و مدیران کل حوزه فرهنگی دانشگاه، گفت: آسیب‌های اجتماعی نو را پیدا کنید و برای آنها راه‌حل بیابید، چرا که مطمئناً آسیب‌های اجتماعی امروز کشور با 5 سال گذشته متفاوت است. به دنبال طرح‌های کلی به نفع نظام باشید، نه اینکه نگاهتان به طرح‌های کاسبکارانه باشد. برای چاره‌اندیشی درباره آسیب‌های اجتماعی باید طرح‌های نو داشت. باید در سیاست‌ها و برنامه‌ها طوری رفتار کنیم که با آسیب مواجه نشویم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از تحول نهراسید حتی اگر منجر به اتفاقی در دانشگاه شود و یا به قیمت کاهش درآمد در دانشگاه آزاد اسلامی بیانجامد. اگر درآمدزایی به قیمت مشکلات و آسیب‌های اجتماعی باشد و یا به نفع نظام نباشد، درآمد برای دانشگاه آزاد برکت نخواهد داشت. باید در کنار درآمد، به دنبال حل مشکلی از نظام و رفع آسیب‌های اجتماعی باشیم.

دکتر فرهاد رهبر با بیان اینکه سیاست ما در دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌سازی و نظارت سیستماتیک است تا با تخلف کمتری مواجه باشیم، گفت: به منظور برنامه‌ریزی فرهنگی برای کشور، اول باید در اصلاح فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی گام برداریم.

وی با تاکید بر اینکه ملاک تصمیم‌گیری بنده برای پست‌های مدیریتی، شایسته‌سالاری و داشتن شاخص‌های مدیریتی است، گفت: همه بدانند که سیستم شایسته‌سالاری را در دانشگاه آزاد لحاظ خواهم کرد و اجازه نمی‌دهم هیچ‌کسی با حزب و گروه‌بازی، پارتی‌بازی، فامیل‌بازی، تملق و چاپلوسی در دانشگاه آزاد اسلامی به پست و مقام برسد.

635979505593790938.jpg


اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی آموزشی و درسی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 97 صبح امروز به ریاست دکتر فرهاد رهبر و با حضور تمامی اعضا برگزار شد.

دکتر علیرضا رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مباحث مطرح‌شده ، گفت: در این جلسه موارد مربوط به دوره دکتری از جمله نحوه برگزاری آزمون جامع و استانداردسازی آن، شیوه ارتقای کیفیت ارزشیابی آموزشی و تقویت سطح زبان دانشجویان دوره دکتری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: پس از بحث و بررسی، مقرر شد برای برخی رشته های علوم انسانی، امکان جایگزینی آزمون زبان عربی به جای زبان انگلیسی فراهم شود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در این جلسه مصوب شد برای یک دوره زمانی محدود، مجوز شرکت در آزمون جامع قبل از آزمون زبان صادر شود، گفت: بدیهی است اعلام قبولی در آزمون جامع و ثبت نتایج آن مشروط به اخذ حدنصاب نمره آزمون زبان خواهد بود.

دکتر رهایی تاکید کرد: دانشجویان توجه داشته باشند که این قبولی صرفاً در یک دوره زمانی 9ماهه معتبر است.

وی با تاکید بر لزوم تقویت زبان داوطلبان و دانشجویان دکتری، اظهار داشت: به منظور تقویت بنیه علمی زبان داوطلبان، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی دوره های آموزشی در قالب سه ترم 6هفته‌ای برنامه‌ریزی کرده که برای ورود به این دوره، یک آزمون تعیین سطح برگزار خواهد شد که تعیین‌کننده سطح ورود به ترم های آموزشی است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: بدیهی است در صورت کسب امتیاز بالا در آزمون تعیین سطح، داوطلب نیاز به شرکت در این دوره های آموزشی را نخواهد داشت.

دکتر رهایی در پایان گفت: با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با زمان برگزاری آزمون جامع برای دانشجویان دکتری، مصوب شد استثنائاً آزمون جامع اردیبهشت‌ماه سال 97 در نیمه اول تیرماه برگزار شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین روزهای کاری سال جدید به منظور بررسی برنامه های عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 97 با هریک از معاونان و مدیران کل مربوط به آن حوزه به طور جداگانه دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار نخست خود که دیروز با حضور دکتر منادی معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران کل این معاونت برگزار شد، در جریان برنامه های عملیاتی معاونت پارلمانی و حقوقی دانشگاه برای سال 97 قرار گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در دیدار صبح امروز خود با دکتر عبدالرسول پورعباس معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه و مدیران کل این حوزه، برنامه های عملیاتی و پیشنهادات این معاونت را مورد بررسی قرار داد.

دکتر فرهاد رهبر در این دیدارها با تأکید بر اینکه تمامی معاونت های دانشگاه آزاد اسلامی باید برنامه های خود را براساس زمان بندی های اعلام شده پیش ببرند، بر اجرای برنامه های دانشگاه مطابق با جدول زمان بندی ارائه شده تاکید کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به نامگذاری سال 97 به نام «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری، خطاب به معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، خواستار توجه جدی و تلاش این معاونت در جهت حمایت از تولید داخلی شد.

وی اظهار داشت: برنامه های عملیاتی معاونت های دانشگاه آزاد اسلامی باید جامع، کامل و با در نظر گرفتن تمامی استراتژی های این دانشگاه تهیه، تدوین و در زمان بندی ارائه شده، اجرایی شود.

دکتر فرهاد رهبر ادامه داد: اداره کل تشریفات و پیگیری های ویژه از روند اجرای برنامه ها براساس مذاکرات به عمل آمده در جلسات گزارش لازم را تهیه و ارائه خواهد کرد.

جلسات دکتر فرهاد رهبر با معاونان دانشگاه آزاد اسلامی عصر امروز با حضور دکتر رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و مدیران ذیربط ادامه می یابد و در روزهای آتی سایر معاونان به ارائه راهکارها و برنامه های خویش خواهند پرداخت.

لازم به ذکر است در تمامی این جلسات، دکتر محمدصادق ضیائی مشاور ریاست و رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور دارند.